Spaans/Wirkwäörd

Van Wikibeuk
Gank nao: navigatie, zeuke

Veurblaad - Recènte verangeringe - Alle Artiekele - De Kaffee - Zandjbak - Hölp - Willekäörige pazjena - Aanmelle veur Wikibeuk - Gebroekersportaol - Spellingshölp - Bokelies


Wirkwäörd op -ar[bewirk]

Es veurbild is 't wirkwaord hablar "kalle" gepak.

  • INFINITIVO: habl-ar
  • GERUNDIO: habl-ando
  • PARTICIPIO PASADO: habl-ado
Indicativo
Presente Imperfecto Indefinido Futuro Condicional
habl-o habl-aba habl-é hablar-é hablar-ía
habl-as habl-abas habl-aste hablar-ás hablar-ías
habl-a habl-aba habl-ó hablar-á hablar-ía
habl-amos habl-ábamos habl-amos hablar-emos hablar-íamos
habl-áis habl-abais habl-asteis hablar-éis hablar-íais
habl-an habl-aban habl-aron hablar-án hablar-ían
Subjuntivo
Presente Imperfecto Futuro Condicional
habl-e habl-ara habl-ase habl-are
habl-es habl-aras habl-ases habl-ares
habl-e habl-ara habl-ase habl-are
habl-emos habl-áramos habl-ásemos habl-áremos
habl-éis habl-arais habl-aseis habl-areis
habl-en habl-aran habl-asen habl-aren
Imperativo
Afirmado Negando
habl-a no habl-es
habl-ad no habl-éis

De Futuro vanne Subjuntivo wuuertj mer hieël min gebroek.

Wirkwäörd op -er[bewirk]

Es veurbild is 't wirkwaord beber "drinken" gepak.

  • INFINITIVO: beb-er
  • GERUNDIO: beb-iendo
  • PARTICIPIO PASADO: beb-ido


Indicativo
Presente Imperfecto Indefinido
beb-o beb-ía beb-í
beb-es beb-ías beb-iste
beb-e beb-ía beb-
beb-emos beb-íamos beb-imos
beb-éis beb-íais beb-isteis
beb-en beb-ían beb-ieron
futuro condicional
beber-é beber-ía
beber-ás beber-ías
beber-á beber-ía
beber-emos beber-íamos
beber-éis beber-íais
beber-án beber-ían
Subjuntivo
Presente Imperfecto Futuro
beb-a beb-iera beb-iese beb-iere
beb-as beb-ieras beb-ieses beb-ieres
beb-a beb-iera beb-iese beb-iere
beb-amos beb-iéramos beb-iésemos beb-iéremos
beb-áis beb-ierais beb-ieseis beb-iereis
beb-an beb-ieran beb-iesen beb-ieren
Imperativo
Afirmando Negando
beb-e no beb-as
beb-ed no beb-áis

De Futuro vanne Subjuntivo wuuertj mer hieël min gebroek.

Wirkwäörd op -ir[bewirk]

De regelmaesige wirkwäörd op -ir waere verveug wie de wirkwäörd op -er, behauve in drie situaties: 't Wirkwaord añadir "touveugen" is es veurbild gepak.

  • INFINITIVO: añad-ir


Indicativo
Presente
añad-o
añad-es
añad-e
añad-imos
añad-ís
añad-en
Imperativo
Afirmando Negando
añad-e no añad-es
añad-id no añad-ais

Ónregelmaesige wirkwäörd[bewirk]

De ónregelmaesige wirkwäörd zint hie te vinje.